Kolejny tydzień za nami. Przygotowaliśmy podsumowanie kluczowych wiadomości ze świata IT z Midline'owej perspektywy!
Fundacja Instrat rekomenduje podatek cyfrowy od wielkich firm.
Fundacja Instrat wydała raport, w którym poddaje szczegółowej analizie ideę wprowadzenia tzw. podatku cyfrowego („Digital Services Tax”). Są już kraje, które zaczynają wdrażać podobne rozwiązania (np. Czechy, Francja, Austria).
Aktualnie w Polsce obowiązuje pewna forma podatku cyfrowego, który dotyczy głównie firm świadczących VOD (np. Netflix) i wynosi 1.5%.
Pomysł Instrat dotyczy opodatkowania większej ilości korporacji cyfrowych, w szczególności Facebooka, Amazona i Google. Podatek miałby:
- spowolnienie ekspansji monopolistów;
- odzyskać (uspołecznić) część wartości pobieranej ze zbieranych przez cyfrowych gigantów danych;
- zrekompensować unikanie płacenia podatków poprzez „agresywne planowanie podatkowe”.
Wg propozycji Fundacji Instrat podatek ten powinien wynosić 7% uzyskanych na terytorium Polski przychodów i dotyczyć firm, które mają w Polsce powyżej pół miliona użytkowników.
Panoptykon: Trzeba stworzyć regulacje dot. sztucznej inteligencji, zanim będzie za późno 🤖
Fundacja Panoptykon opowiada o stojącym przed Komisją Europejską wyzwaniu: stworzenie regulacji dotyczących sztucznej inteligencji. Zamieszcza rekomendację 5-ciu zasad, które powinny przyświecać KE w tym procesie i zaznacza wartość kontroli społecznej.
Apple wymusza na twórcach aplikacji korzystanie z Sign in with Apple
Apple narzuca deweloperom korzystanie z Apple'owego systemu do logowania się do aplikacji, jeżeli aplikacja ta pozwala logować się jakimkolwiek innym kontem (np. „Zaloguj się przez Facebook/Twitter/Github/itp”).
Warto zwrócić uwagę, że w systemie logowania się kontem Apple odkryto niedawno poważną dziurę bezpieczeństwa.
Twórcy multiplatformowych aplikacji będą musieli dodać opcję logowania przez Apple nie tylko do aplikacji na iOS, lecz także na każdą inną platformę, którą obsługują (web, Android, desktop...). To wiąże się ze znacznymi kosztami, których Apple nie pomaga pokryć, a niektórych developerów może nie być na to stać.
Twórcy aplikacji mogą teraz obrać jedną z dwóch ścieżek:
- Jeżeli nas stać, implementujemy „Sign in with Apple” w każdej wspieranej przez nas platformie;
- Jeżeli nas nie stać, to musimy usunąć opcję logowania za pomocą innych kont (np. Facebook, Twitter) z naszej aplikacji iOS, a co za tym idzie - z każdej wspieranej przez nas platformy.
Tak właśnie tworzy się monopol, umacnia pozycję wielkich graczy rynkowych kosztem mniejszych firm i atakuje interoperacyjność.
Tik-tok zbanowany w Indiach 🚫
TikTok - chińska aplikacja w której treści podlegają chińskiej cenzurze, której moderatorzy mają chować posty od osób "biednych i brzydkich" i która szpieguje swoich użytkowników została zbanowana w Indiach. Rząd Stanów Zjednoczonych rozważa podobny ruch. Osobiście mam nadzieję, że użytkownicy TikToka przejrzą na oczy i ten spyware rozpłynie się w końcu niczym ostry cień mgły.
Bossware 🕵
Korporacyjni szefowie nadal chcą kontrolować pracowników na poziomie równym co najmniej zaglądaniu im przez ramię w monitor, więc zamawiają oprogramowanie do inwigilacji swoich zdalnych podwładnych. EFF sporządziło raport w tej sprawie. Programy z tej listy potrafią m.in. nagrywać zawartość ekranu, rejestrować dźwięk z mikrofonu i obraz z kamerki. Potrafią się też ukryć, więc możesz nawet nie wiedzieć, że masz je na pracowniczym laptopie. Części z nich nie zainstaluje się bez wyłączania antywirusa...
USA na drodze do delegalizacji szyfrowania? 🇺🇸
USA rozważa wdrożenie tzw. EARN IT Act, który zdaniem EFF może mieć negatywny wpływ na powszechność szyfrowania i poufnej komunikacji. Autorzy projektu ustawy powołują się (jak chyba zwyczaj nakazuje w ustawach dotyczących szyfrowania) na walkę z pedofilią. Fundacja Mozilla stworzyła petycję przeciwko EARN IT.
Google kontynuuje walkę z URL-em ⚔️
Ciąg dalszy wspomnianej w naszej poprzedniej prasówce walki Google z paskiem adresu. Poprzez forsowanie swojej technologii AMP coraz więcej stron ma w swoim pasku adres "google.com", a nie nazwę domeny strony, na której się aktualnie jest:
Google planuje sprawić, aby w przyszłych wersjach Chrome'a pasek adresu mógł w takiej sytuacji pokazywać "The New York Times" zamiast "google.com", sprawiając że stan paska adresu nie będzie wtedy zgodny z prawdą, bo ta strona jest serwowana przez Google.
Abstrakcyjna Wikipedia 🌍
Wikimedia Foundation zaczyna tworzenie nowego projektu: Abstrakcyjnej Wikipedii. Celem tej inicjatywy jest stworzenie encyklopedii, której artykuły mają być łatwe do tłumaczenia na inne języki. Artykuły Abstrakcyjnej Wikipedii będą pisane w języku AbstractText. Teksty napisane w języki AbstractText można potem automatycznie tłumaczyć na inne języki naturalne za pomocą specjalnego oprogramowania.
Tylko 9% użytkowników chce podlegać śledzeniu 🕵
Większość stron zarabiających na podstępnym profilowaniu użytkowników (np. wp.pl) wyświetla okienka ze "zgodami RODO", które są skonstruowane tak, że wyłączenie śledzenia jest znacznie trudniejsze, niż jego włączenie:
Podejrzewamy, że tak sformułowane prośby o zgodę są niezgodne z RODO, ale jesteśmy dopiero w trakcie ustalania tego i na pewno napiszemy o tym wkrótce.
Pewien programista sprawdził, jaki procent użytkowników udzieli zgodę na śledzenie, kiedy ta zgoda nie jest uzyskana podstępem. Jest to około 9% - co jest w zgodzie z naszą (redakcji) intuicją, że ludzie nie chcą być śledzeni online.
Kolejne utrudnienia dla osób rootujących swoje telefony z Androidem 🔧
Po instalacji systemu na komputerze mamy dostęp do konta administratora. Ze smartfonami jest jednak inaczej - domyślnie w większości tego typu urządzeń dostęp do konta administratora ma tylko producent systemu operacyjnego, a konsumenci są skazani na jego łaskę i widzimisię.
Proces odzyskiwania dostępu do konta admina nazywany jest rootowaniem. Niektórzy użytkownicy zrootowanych androidów dostaną po palcach od Google za sprawą umocnienia technologii SafetyNet i mogą spodziewać się, że niektóre aplikacje bankowe i gry przestaną działać na ich urządzeniach.
Wsparcie dla WebTorrent rośnie
WebTorrent to technologia pozwalająca pobierać i streamować torrenty z poziomu przeglądarki internetowej. Jak donosi serwis TorrentFreak, dzięki aktualizacji programu LibTorrent WebTorrent będzie mógł pobierać dane z jeszcze większej ilości źródeł. Ułatwi to pobieranie ISO dystrybucji GNU+Linuxa i filmów z domeny publicznej bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.
Redakcja – Urszula Modrzyk
To tyle wieści z minionych dni. Jeżeli czujesz niedosyt, zapraszamy do lektury poprzedniej prasówki:
Chcesz dowiadywać się więcej o podobnych tematach w przyszłości? Możesz nas śledzić na Twitterze, Facebooku, LinkedIn, za pomocą RSS, oraz słuchać naszego podcastu!