Opowiadamy o naszych doświadczeniach i korzyściach z nieposiadania konta na Facebooku. Pokazujemy, jak media społecznościowe używają manipulacji, polaryzują społeczeństwo i silnie uzależniają swoich użytkowników. Odpowiadamy też na komentarze do odcinka #5.

Ale macie stronę na Facebooku. To nie hipokryzja?

Nie posiadamy prywatnych kont na Facebooku, natomiast posiadamy konto naszej inicjatywy. W naszym odczuciu ludzie, którzy potrzebują się dowiedzieć o tym, co mamy do powiedzenia, znajdują się właśnie na Facebooku i innych portalach tego typu. Posługując się analogią zdrowego żywienia, jeżeli chcielibyśmy rozdawać ulotki o zdrowym i zrównoważonym odżywianiu, to nie robilibyśmy tego w sklepie ze zdrową żywnością czy też w osiedlowym warzywniaku, a w miejscach takich jak np. restauracje McDonald's. Oprócz Facebooka, Twittera oraz LinkedIna jesteśmy dostępni także na Mastodonie.

W najnowszym odcinku opowiadamy:

  • o tym, dlaczego usunęliśmy nasze konta na Facebooku i co nas do tego zmotywowało;
  • jak Facebook próbował odwieść nas od tej decyzji;
  • o wpływie Facebooka na polaryzację społeczeństwa;
  • jak można rozwiązać problem moderacji na social media;
  • jak żyje nam się bez Facebooka;

Odcinek jest dostępny między innymi na naszych instancjach Funkwhale oraz PeerTube:


Gorąco zapraszamy do komentowania odcinka w naszych social mediach, na kanałach Peertube oraz YouTube, a także pod tym artykułem.

Fact Checki

  1. Czy w Facebooku pracują psychoterapeuci czy psycholodzy?
    Wspomnieliśmy o psychoterapeutach i psychologach pracujących w Facebooku. To nie jest do końca precyzyjne. O ile Facebook zatrudnia osoby z wykształceniem psychologicznym do projektowania swoich usług, o tyle nie znaleźliśmy informacji o zatrudnionych tam psychoterapeutach.
  2. Czy można Facebooka skonfigurować tak, aby na stronie głównej nie chował nam części postów od znajomych?
    Można tylko zwiększyć prawdopodobieństwo pokazania postów danej osoby. Namaścić w ten sposób można maksymalnie 30 osób
  3. Czy UODO udostępnia aktualności na Facebooku, czy tylko na Twitterze?
    Urząd Ochrony Danych Osobowych daje tylko jedną możliwość subskrybowania najnowszych artykułów z ich strony: jego konto na Twitterze. Mają jeszcze niespecjalnie często aktualizowane konto na YouTube. Także zgadza się - nie ma oficjalnej metody na subskrybowanie artykułów UODO bez akceptowania polityki prywatności którejś z tych Amerykańskich korporacji. Kuba dla własnych potrzeb przygotował bota który generuje kanał RSS dla strony UODO.
  4. Ilu jest użytkowników Facebooka?
    Więcej niż 3-cyfrowe liczby. 2.7 miliarda.
  5. Zamieszki spowodowane Facebookiem
    Chodziło o zamieszki w Myanmarze spowodowane m.in. wzmożoną na Facebooku mową nienawiści.
  6. Czy LinkedIn nie umieszcza treści wiadomości w mailu?
    Sprawdziliśmy. Nie umieszcza jej ani w tytule, ani w treści wiadomości.
  7. Eksperyment A/B Facebooka na użytkownikach
    Dokopaliśmy się do takiego zestawienia eksperymentów, jakie Facebook robił na swoich użytkownikach. Nie ma w nim akurat dokładnie takiego eksperymentu jak opisaliśmy. Najbliżej tego jest eksperyment, w którym sprawdzali, jak pozytywne/negatywne wiadomości wpływają na nasz nastrój. Jak pomyślałem o tym dłużej, to Facebookowi może się czasem opłacać pokazywać nam treści spoza bańki, ale tylko takie najgorsze i najbardziej karykaturalne, abyśmy je share’owali i sypali hejtem w komentarzach (to też interakcja! 🤑). Oczywiście nie wiemy, ile Facebook robi eksperymentów, których nie publikuje, ale nie znalazłem informacji o dokładnie takim, jaki opisaliśmy.

Źródła

  1. Kialo - platforma do toczenia racjonalnych dyskusji o trudnych i kontrowersyjnych tematach: https://www.kialo.com/
  2. Twoje lajki mówią o Tobie więcej, niż myślisz. Eksperyment o poziomie inteligencji, spiralne frytki na Facebooku. Sklep Target, który wiedział, że kobieta jest w ciąży: https://www.ted.com/talks/jennifer_golbeck_your_social_media_likes_expose_more_than_you_think
  3. Facebook wie, że polaryzuje społeczeństwo: https://www.theverge.com/2020/5/26/21270659/facebook-division-news-feed-algorithms
  4. Twitter rozważa federalizację: https://www.theverge.com/2019/12/11/21010856/twitter-jack-dorsey-bluesky-decentralized-social-network-research-moderation
  5. Synchronizacja kalendarzy, tasków i kontaktów na Androidzie bez usług Google: Davx5 (my korzystamy z wersji f-droidowej)
  6. Gdzie można podejrzeć historię miejsc, w których Google wie, że byliśmy? https://www.google.com/maps/timeline
  7. Narzędzie, którego używamy do anonimowych statystyk odwiedzin na naszej stronie: https://goaccess.io/