Gdy korporacyjna platforma uzyskuje monopol, może sobie pozwolić na codzienne uprzykrzanie życia jej użytkownikom. Opowiadamy o aplikacjach, które pozwalają odzyskać komfort korzystania z popularnych stron społecznościowych. Wymieniamy aplikacje, które pozwalają nadal czytać/oglądać te same treści, ale bez skryptów śledzących, login-wallów, okienek o cookiesach, reklam, prowokowania do instalacji aplikacji mobilnych i innych popularnych uciążliwości.
Odcinek #28
Ten sam temat poruszamy w najnowszym odcinku podcastu, którego możecie posłuchać tutaj:
Indeks aplikacji:
- Invidious (YouTube)
- NewPipe (YouTube)
- Bibliogram (Instagram)
- Barinsta (Instagram)
- Nitter (Twitter)
- Libreddit (Reddit)
- Scribe (Medium)
- Aurora Store (Play Store)
- Kodi (YouTube, Vimeo, TVN Player i inne polskie VOD)
- Chiaki (Remote play na PS5 i Nintendo Switch)
- Wulkanowy (Vulcan)
- Szkolny.eu (Vulcan, MobiDziennik, Librus)
Invidious - lepszy YouTube w przeglądarce
Invidious to open-source'owey projekt, za pomocą którego można postawić stronę internetową, która pozwala oglądać filmiki z YouTube bez reklam oraz subskrybować konta na YouTube i tworzyć playlisty bez posiadania konta Google.
Publicznie dostępne instancje to, np:
Jego interfejs jest minimalistyczny i konfigurowalny. Udostępnia możliwość pobrania filmu lub samego audio, w wybranej jakości.
NewPipe - lepszy YouTube na Androidzie
NewPipe to klient do YouTube'a na Androida. Wspominaliśmy już o nim w artykule o naszych ulubionych aplikacjach z F-Droida:
NewPipe daje za darmo funkcjonalności, za które YouTube każe sobie płacić - nie ma na nim reklam i pozwala odtwarzać dźwięk z filmów po zablokowaniu ekranu:
Działa niesamowicie płynnie i pozwala na subskrybowanie kanałów na YouTube bez posiadania konta Google.
Użytkownicy iOS nie zobaczą takich funkcjonalności w apce na swój system, ponieważ z AppStore taka aplikacja byłaby szybko zdjęta, a instalowanie aplikacji spoza oficjalnego sklepu to pomaganie kryminalistom!
Alternatywą dla Invidiousa jest Piped, którego można przegladać także za pomocą aplikacji mobilnej.
Bibliogram - Instagram w przeglądarce bez posiadania konta
Instagram nie pozwala przeglądać swobodnie treści na nim umieszczonych osobom, które nie posiadają konta na Instagramie. A przynajmniej nie na oficjalnej stronie:
Podobnie jak wspomniany powyżej Invidious, Bibliogram jest otwarty i można za jego pomocą stworzyć wiele instancji. Jeżeli nie chcemy lub nie możemy postawić własnej instancji, to możemy skorzystać z takiej utrzymywanej przez kogoś innego. Oficjalna instancja Bibliograma znajduje się pod adresem https://bibliogram.art, ale jest też kilka innych.
Bibliogram tworzy też kanał RSS dla każdego konta na Instagramie, dzięki czemu można followować konta na Instagramie bez konta na Instagramie.
Istotną zaletą stanowi też brak skryptów śledzących. Jeżeli chcemy więc wysłać komuś linka do czyjegoś postu na Instagramie bez narażania tej osoby na skrypty śledzące Facebooka, możemy w adresie URL posta na Insta podmienić instagram.com
na np. bibliogram.art
- i wysłać taki podmieniony link. Będzie działać szybciej i nie będzie śledzić.
Niestety Instagram stara się zwalczać projekty takie jak Bibliogram, chociażby przez częściowe blokowanie listy postów w widoku konkretnego profilu. W niektórych instancjach można zatem widzieć w widoku profilu danej osoby tylko pierwsze 12 postów danego konta.
Barinsta - Instagram na Androidzie bez konta
Barinsta jest dostępną w F-Droidzie aplikacją na Androida, która pozwala nie tylko przegladać treści z Instagrama, ale także zalogować się swoim instagramowym kontem i tworzyć nowe posty.
Podobnie jak w przypadku Bibliograma, działanie Barinsta jest utrudniane przez różnorodne zabezpieczenia po stronie Instagrama. Niemniej jednak przydaje się, gdy absolutnie musimy zobaczyć jakiś content z Insta, a nie chcemy tworzyć tam konta.
Nitter - lżejszy Twitter w przeglądarce
Klient webowy Twittera jest nieznośnie ciężki i powolny. Wyświetlenie jednego tweeta na oficjalnej stronie klienta pobiera 8MB danych... a sama treść tweeta to przecież max 280 znaków.
Nitter to alternatywny klient Twittera. Aby z niego skorzystać, wystarczy podmienić w adresie URL twitter.com
na nitter.net
. Wyświetlenie jednego tweeta „zjada” wtedy tylko ~280kB.
Na Nitterze nie doświadczymy "login-wall"-a. Nie musimy posiadać konta na Twitterze, aby jednym kliknięciem przejść do widoku całego wątku lub konkretnego profilu.
Nitter działa bez JavaScriptu, dzięki czemu działa poprawnie nawet na starych urządzeniach, na których nie ma najnowszych wersji przeglądarek internetowych.
Libreddit - szybki i nieśledzący Reddit
Libreddit jest otwartym projektem, za pomocą którego można tworzyć alternatywny interfejs do Reddita. Możemy przegladać posty i czytać komentarze w interfejsie, który jest nastawiony na szybkość działania i który nie stara się nas sprowokować do zainstalowania dedykowanej aplikacji mobilnej Reddita.
Oto kilka z publicznie dostępnych instancji:
Jest wiele innych instancji, także takich serwowanych przez TOR. Można je znaleźć tutaj.
Podobnie jak w przypadku Nittera, aby otworzyć jakiś link redditowy w Libreddit, wystarczy podmienić w URL domenę reddit.com
na domenę wybranej instancję Libreddita, np. libredd.it
.
Scribe - Medium, ale szybszy i bez loginwalla
Z nieznanych nam przyczyn wielu autorów decyduje się publikować swoje artykuły na medium.com. Jest kilka rzeczy, które sprawiają, że czytanie treści na Medium jest uciążliwe:
- długi czas wczytywania - czasem musimy czekać ponad 30s, zanim pokaże się tekst artykułu, bo strona musi załadować odpowiedni font;
- loginwall - niektóre artykuły są dostępne tylko po zalogowaniu się, jest też limit ilośći artykułów, które można przeczytać w ciągu dnia bez logowania.
Z pomocą przychodzi Scribe - alternatywny interfejs dla Medium-a. Wystarczy w adresie URL artykułu zmienić domenę z medium.com
na scribe.rip
i wyświetli nam się treść artykułu ujęta w znacznie lżejszy interfejs, który nie wymaga od nas logowania.
Wczytanie artykułu za pomocą Scribe pobiera 10x mniej danych niż pobranie tej samej treści za pomocą Medium.com.
Scribe nie pozwala na subskrybowanie autorów ani na odkrywanie treści na Medium. Celem autora było nie stworzenie bardziej zapraszającej użytkowników wersji Medium-a, ale udostępnienie mniej uciążliwego sposobu na czytanie treści z Medium osobom, które z jakiegoś powodu muszą przeczytać treści z Medium.
Aurora Store - instalowanie aplikacji z Play Store bez usług Google
Aurora Store jest aplikacją na Androida, za pomocą której można pobierać i instalować aplikacje z Google Play Store - nawet jeżeli na naszym urządzeniu nie mamy zainstalowanych Usług Google (Google Services).
Jeżeli aplikacja do działania wymaga Google Services, to niestety nadal nie zadziała, jeżeli ich nie mamy - ale zaskakująco wiele aplikacji działa bez problemu po pobraniu przez Aurora Store.
Aurora pobiera pliki .apk z instalatorem aplikacji bezpośrednio z serwerów Google'a. Dzięki czemu nie musimy się martwić o to, czy ktoś inny niż Google dokleił do tej apki złośliwe elementy. Jak już musimy instalować coś z Play Store to zdecydowanie bezpieczniej zrobić to za pomocą Aurory niż np. za pomocą licznych stron oferujących plik apk do pobrania...
Kodi
Kodi (dawniej znane jako XBMC) to otwarte centrum multimedialne na komputery, smart TV, Raspberry Pi, Androida, iOS. Ma tak wiele funkcjonalności, że planujemy o nich zrobić osobny materiał. Istotne dla tematu niniejszego artykułu jest to, że Kodi potrafi wyświetlać materiały video z różnych globalnych platform (YouTube, Vimeo, Netflix i wiele innych), jak i także z polskich programów VOD (TVN Player, CDA, TVP). Bez reklam!
Chiaki - zdalna granie na PlayStation m.in. na Linuksie, Nintendo Switchu czy Androidzie
Aplikacja Chiaki umożliwia granie po sieci lokalnej na konsoli PlayStation 4 oraz 5 np. na Linuksie, czy też na ekranie naszego smartfona. Jest to alternatywa dla oficjalnego klienta Remote Play, która nie wymaga usług Google'a na Androidzie. Pozwala dostosować jakość stream'a umożliwiając płynną rozgrywkę na dowolnym urządzeniu. Aplikacja jest dostępna na platformy: Android, Linux, MacOS, Nintendo Switch oraz Windows.
Alternatywne aplikacje do e-dzienników
Wulkanowy
Wulkanowy to dostępna w F-droidzie aplikacja kliencka do Vulcan UONET+. W przeciwieństwie do oficjalnej aplikacji mobilnej Vulcanu, Wulkanowy ma funkcje powiadomień o nadchodzących lekcjach, pokazywanie ocen ucznia na tle klasy i możliwości oznaczania zadań jako wykonanych.
Szkolny.eu
Szkolny.eu jest otwartą (choć niedostępną w oficjalnych repozytoriach F-droida) aplikacją kliencką do najpopularniejszych polskich e-dzienników: Vulcan UONET+, MobiDziennik, Librus.
Automatyczne przekierowywanie do alternatywnych URL-i
Wiele ze wspomnianych przez nas alternatyw jest osiągalna poprzez prostą zmianę w adresie URL. Zamiast robić to ręcznie za każdym razem, możemy zainstalować wtyczkę do przeglądarki, która robi to za nas.
Privacy Redirect
Privacy Redirect to wtyczka do Firefoxa, która automatycznie przekierowuje linki m.in. YouTube'a, Twittera, Reddita i Instagrama do wybranych instancji Invidiousa, Nittera, Libreddita i Bibliograma.
Jedną z ciekawszych funkcji tej wtyczki jest możliwość wybrania wielu instancji dla każdej z aplikacji - wtyczka przy każdym odwiedzeniu linka będzie wybierać losową z wybranych instancji.
Redirector
Redirector jest wtyczką do Firefoxa, która pozwala tworzyć własne zasady przekierowań adresów URL - nie ogranicza się tylko do wybranych aplikacji, tak jak Privacy Redirect. Swoją elastyczność osiąga kosztem trochę trudniejszej konfiguracji.
Inne projekty powiązane z tematem:
- wykopisko.pl - pozwala przeglądać główną Wykopu bez plamienia swojego komputera front-endem Wykopu;
- Fosscord - alternatywny front-end dla Discorda;
- ProxiTok - alternatywny front-end dla TikToka;
- Spotit - aplikacja, która wycisza reklamy ze Spotify;
- Sponsorblock - wtyczka do przeglądarki, która pomija fragmenty filmów, na których są reklamy, wiadomości od sponsorów itp.;
- Youtube-dl-gui - wygodny, zaufany program do pobierania filmów i muzyki z YouTube i wielu innych serwisów;
- NoFB Event Scrapper - aplikacja na Androida pozwalająca zapisywać wydarzenia facebookowe ze wskazanego linka do swojego kalendarza;
- SpotiFlyer - aplikacja na Androida pozwalająca pobierać muzykę z wklejonego linka np. do Spotify, YouTube Music, itp.;
- Otwarty Czapkomat Webowy - alternatywny front-end do apki paczkomatów Inpostowych;
- Podsync - aplikacja, która pozwala subksrybować kanały na YouTube jak zwykły podcast;
Źródła, linki
- Naszą inspiracją był artykuł Drew Devaulta: "Nitter and other Internet reclamation projects";
- Potężna lista wielu innych alternatywnych apek - https://github.com/mendel5/alternative-front-ends
- Invidious - https://github.com/iv-org/invidious
- NewPipe - https://newpipe.net/
- Apple na temat sideloadingu: https://www.theverge.com/2021/11/3/22761724/apple-craig-federighi-ios-sideloading-web-summit-2021-european-commission-digital-markets-act
- Bibliogram - https://bibliogram.art/
- Lista instancji Bibliogramu - https://git.sr.ht/~cadence/bibliogram-docs/tree/master/docs/Instances.md
- Barinsta - https://github.com/Android-Builds/barinsta
- Libreddit - https://github.com/spikecodes/libreddit
- Scribe - https://scribe.rip/
- Aurora Store - https://auroraoss.com/
- Kodi - https://kodi.tv/
- Chiaki - https://sr.ht/~thestr4ng3r/chiaki/
- Wulkanowy - https://wulkanowy.github.io/
- Szkolny.eu - https://szkolny.eu/
- Privacy Redirect - https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/privacy-redirect/
- Redirector - https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/redirector/