Przejście z czasu zimowego na letni dla wielu jest trudnym doświadczeniem. O ile zegar w telefonie przestawi się sam, to nasz wewnętrzny, biologiczny zegar, przestawić jest ciężej. Czy technologia może pomóc? Oto sposoby na dobry sen po zmianie czasu.
Nierówna walka
Ciało źle znosi zmianę przejście na czas letni – w końcu zabiera mu się godzinę snu! W okresie po zmianie czasu odnotowuje się więcej zawałów serca i wypadków samochodowych. Dlatego nadzwyczaj ważne jest wtedy dbanie o higienę snu - w tym o detoks cyfrowy.
Jak wykonać detoks cyfrowy dla dobrego snu
1. Wyłącz powiadomienia w smartfonie
Ta porada nie bez powodu jest pierwsza na niniejszej liście - powiadomienia w smartfonie to główny sposób na odwrócenie Twojej uwagi od Twoich planów i obowiązków – w tym od dbania o Swój rytm dobowy.
Na godzinę przed pójściem spać włącz tryb „Do Not Disturb” (Android, iOS). Jeżeli Twoje urządzenie ma taką możliwość, warto skorzystać z opcji automatycznego włączania trybu cichego o określonej porze wieczora. Nie obawiaj się - budzik i tak zadzwoni, więc obudzisz się w porę.
2. Włącz tryb ciepłego światła lub tryb czarno-biały
Automatyczne włączanie trybu nocnego (Android, iOS) na godzinę przed planowaną godziną snu będzie codziennie sygnałem dla Ciebie, że powoli już czas spać.
3. Trzymaj telefon z dala od łóżka
Wyciszenie przed snem pomoże Ci szybciej zasnąć. Zamiast trzymać telefon tuż przy łóżku w trakcie snu, ustaw go po drugiej stronie sypialni, lub w sąsiednim pokoju (upewnij się, że budzik jest ustawiony odpowiednio głośno!). W ten sposób pokusa „szybkiego zerknięcia” na social media, YouTube, itp. zostanie mocno ograniczona.
4. Włącz relaksującą audycję
Czasem technologia może pomóc w zaśnięciu! Jeżeli trzy powyższe metody nie są dla Ciebie wystarczające, warto sięgnąć po delikatną muzykę, albo spokojną audycję, i puścić ją na głośniku, na minimalnej głośności. Wsłuchiwanie się w nią pomoże Ci odprężyć umysł i sprawniej zasnąć. Aby audycja nie była włączona całą noc, możesz skorzystać z funkcji "Sleep timer" w AntennaPod:
W AntennaPod pod można w ten sposób słuchać podcastów, oraz dowolnych innych plików dźwiękowych, np. pobranych Firefoxem lub wgranych na kartę microSD.
Jeżeli szukasz odpowiedniej audycji, polecamy treść RODO w postaci audiobooka czytanego przez dr inż. Michała Rena:
Możesz w ten sposób połączyć przyjemny przedsenny relaks z pożytecznym poszerzaniem swojej wiedzy na temat przysługujących Ci praw.
Zasypiaj w dobrym stylu
Zmiany w swoim życiu wewnętrznym najlepiej wyrażać poprzez ubiór. Z tego powodu oferujemy detoksowe piżamki z logo „Internet. Czas spać!” i ilustracjami projektowanymi przez Jana Krycińskiego.
Piżamy już niedługo będą dostępne w naszym sklepie internetowym. Wzory wykonane są haftem komputerowym przy użyciu wolnego i otwartego oprogramowania, a przed wysłaniem do kupujących są magazynowane w szafkach zgodnych z RODO.
Podsumowanie
Technologii często zarzuca się negatywny wpływ na nasze zdrowie – nie zapominajmy jednak, że to od nas zależy, jak korzystamy z naszych urządzeń elektronicznych.
Materiały, źródła
- Time to Move On? The Case Against Daylight Saving Time • https://web.archive.org/web/20140313140334/http://news.nationalgeographic.com/news/2013/11/131101-when-does-daylight-savings-time-end-november-3-science/
- A Chronobiological Evaluation of the Acute Effects of Daylight Saving Time on Traffic Accident Risk • https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(19)31678-1
- Driving simulator performance worsens after the Spring transition to Daylight Saving Time • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9263509/