Zapraszamy do lektury kolejnego wydania!
- Pixel Watch 3 jednak nienaprawialny
- Peloton planuje pobierać opłaty za aktywację urządzeń kupionych z drugiej ręki
- Windows Recall wraca w październiku?
- Nowy symbol Fediversum? ⁂
- Wybór przeglądarki na iOS w EU
- Amazon ubija kluczową funkcję urządzenia po roku od jego wypuszczenia
- Mozilla usuwa skrypty śledzące Adjust z mobilnego Firefoxa
- Google zamyka Google Fit
- Odblokowanie bootloadera w Pixelu wyłącza niektóre funkcje AI
- Więcej użytkowników Linuxa
- Texas skarży producentów samochodów
Pixel Watch 3 jednak nienaprawialny
Jak donosi Android Authority, Google oficjalnie oświadczył, że nowy smartwatch Pixel Watch 3 będzie nienaprawialny. Choć pesymistów na pewno to nie zdziwi, ponieważ tak samo było z Pixel Watch w wersji 1 i 2, to jednak w związku z deklaracją Google, że części zamienne do telefonu Pixel 8 będą dostępne do 2030 r. niektórzy mieli nadzieję, że inne urządzenia również zostaną objęte tą polityką.
Peloton planuje pobierać opłaty za aktywację urządzeń kupionych z drugiej ręki
Peloton sprzedaje urządzenia fitness łączące się z chmurą. Korzystanie z chmury wiąże się z koniecznością opłacenia subskrypcji. Peloton zapowiedział, że będzie pobierać dodatkową opłatę o wysokości 95 dolarów za przypisanie do swojego konta urządzenia kupionego z drugiej ręki.
Windows Recall wraca w październiku?
Windows Recall to zaprojektowana przez Microsoft funkcja, która co jakiś czas wykonuje zrzuty ekranu i zapisuje tekst z nich w bazie danych, która potem jest udostępniana modelowi językowemu. Po kontrowersjach z nią związanych zdecydował się odłożyć w czasie jej wdrożenie w Windowsie. Jak pisze Microsoft, Funkcja ma zacząć wracać do Windowsa w październiku, tym razem w wersji opt-in – będzie domyślnie wyłączona.
Nowy symbol Fediversum? ⁂
Pojawiła się propozycja, aby symbolem Fediversum stał się znak ⁂. Znak ten jest częścią Unicode, więc można go bez problemu używać w tekście.
Czym jest sieć Fediversum dowiecie się z naszego materiału:
Wybór przeglądarki na iOS w EU
Apple opublikował warunki, jakie musi spełnić przeglądarka, aby znalazła się na liście alternatywnych przeglądarek do wyboru przy pierwszym uruchomieniu Safari na iOS. Na liście może znajdować się maksymalnie 11 przeglądarek. Ekran wyboru przeglądarki spełnia 6 z 11 rekomendacji OWA w tym zakresie. Niestety jako domyślną przeglądarkę będzie można ustawić tylko przeglądarki z App Store — nie będzie można wybierać przeglądarek z alternatywnych sklepów z aplikacjami.
Amazon ubija kluczową funkcję urządzenia po roku od jego wypuszczenia
Użytkownicy Echo Show 8 Photos Edition niedługo nie będą mogli korzystać z jego funkcji nieprzerwanego wyświetlania zdjęć ze swoich albumów na ekranie. Teraz po trzech godzinach nieużywania urządzenia, zamiast zdjęć będzie ono wyświetlać reklamy.
Mozilla usuwa skrypty śledzące Adjust z mobilnego Firefoxa
Mozilla wkrótce usunie usługę telemetryczną Adjust z mobilnego Firefoxa. Informacja o tym nie jest zawarta w treści opisu nowego wydania tej przeglądarki.
Google zamyka Google Fit
Google zapowiada zamknięcie usługi Google Fit w czerwcu 2025. Twórcy aplikacji, którzy polegali na tej usłudze, mogą przemigrować na siostrzaną usługę Google Health Connect.
Tutaj możesz zobaczyć, ile usług i aplikacji Google wyłączyło:
Odblokowanie bootloadera w Pixelu wyłącza niektóre funkcje AI
Odblokowanie bootloadera (czyli włączenie możliwości instalacji innego systemu operacyjnego lub odblokowania dostępu do konta administratora) psuje niektóre funkcje AI a najnowszym Pixelu. Niektóre z funkcji można próbować przywrócić poprzez „grzebanie” modułami Magisk, a co do pozostałych wydaje się, że jedynym sposobem na ich poprawne działanie jest nieodblokowywanie bootloadera telefonu.
Więcej użytkowników Linuxa
Według statystyk statcounter.com w przeciągu ostatnich 12 miesięcy procent użytkowników Linuxa na desktopie wzrósł z 3,12% do 4,44%. Wciąż mało, ale to wzrost o ponad 40%! Kuba podejrzewa, że to może być związane z praktykami Microsoftu, które coraz bardziej utrudniają życie użytkownikom Windowsa.
Texas skarży producentów samochodów
Temat zbierania danych o kierowcach przez producentów samochodów oraz ich sprzedawania był już poruszany w naszym podcaście, a teraz najwyraźniej został dostrzeżony przez prokuratora generalnego stanu Texas, który zaskarżył firmę General Motors za podobne praktyki. W pozwie możemy przeczytać oskarżenia o bezprawne gromadzenie, używanie i sprzedawanie danych 14 milionów samochodów oraz 1,8 mln Teksańczyków firmom ubezpieczeniowym. Co więcej, pozew twierdzi, że proces wyrażania zgody był celowo tak skonstruowany, żeby użytkownik nie miał świadomości, na co się zgadza