Jest to jak najbardziej możliwe — za sprawą technologii zwanej „AGPS”. Twoje urządzenie w sposób zautomatyzowany wykorzystuje informacje na temat okolicznych sieci Wi-Fi i stacji bazowych, by precyzyjnie ustalać Twoją pozycję. To technologia, z której może korzystać prawie każde urządzenie mobilne. Działa w tle i niemal niewidzialnie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie.
W momencie potrzeby ustalenia lokalizacji urządzenie przesyła usłudze AGPS listę stacji bazowych, sieci Wi-Fi oraz beaconów Bluetooth, które aktualnie znajdują się w zasięgu tego urządzenia, wraz z ich mocą sygnału. Moc sygnału pozwala na ustalenie przybliżonej odległości od każdej anteny, a następnie wykorzystując metodę trilateracji do ustalenia dokładnego położenia.
Prawie każde urządzenie…
Niestety, ta wygoda ma swoją cenę. Dane te nie pojawiają się znikąd! Aby usługa AGPS mogła obliczyć lokalizację, ktoś musiał wcześniej wskazać położenie konkretnych stacji bazowych, sieci Wi-Fi oraz beaconów Bluetooth.
Robisz to Ty – codziennie – być może nawet nieświadomie
Zamkniętość usług AGPS monopolistów
Aby korzystać z AGPS Googla, wymagana jest obecność niewolnego oprogramowania „Usługi Google Play” (ang. Google Play Services) – oprogramowanie to zainstalowane jest zazwyczaj już przez samego producenta telefonu – od razu po wyjęciu z pudełka. To samo oprogramowanie przesyła dane o pobliskich stacjach i sieciach Wi-Fi do dostawcy usługi (tj. Google/Apple), gdy się przemieszczasz.
W przypadku urządzeń z logo nadgryzionego jabłka sytuacja wygląda analogicznie. Z jednej strony mamy do czynienia z pewną synergią: nieświadomie przyczyniasz się do rozbudowy bazy danych w swojej okolicy, aby móc skorzystać danych w okolicy Tobie nieznanej. Z drugiej zaś strony, firmy wykorzystują Twój telefon do budowania zamkniętej bazy danych, działając w sposób hermetyczny. Użytkownicy mają ograniczoną kontrolę nad tym, jakie dane są gromadzone i w jaki sposób – poza rozwojem usługi AGPS – są wykorzystywane.
Inne, otwarte rozwiązania
Przez przeszło 12 lat istniała usługa „Mozilla Location Services”, będąc jedyną otwartą usługą AGPS, jednak została ona zamknięta 10 kwietnia 2024 roku. Na skutek zamknięcia, usługi korzystające z MLS, takie jak microG (otwarta reimplementacja Usług Google Play), z dnia na dzień straciły możliwość ustalania lokalizacji. Na szczęście Mozilla udostępniła do pobrania zbierane przez lata dane tuż przed zamknięciem usługi. Powstały serwisy oferujące korzystanie z archiwalnych wersji bazy danych, ale w formie tylko do odczytu.
Niestety, nie jest to rozwiązanie idealne. Codziennie pojawiają się nowe stacje bazowe i sieci Wi-Fi, a niektóre (rzadziej) są wycofywane. Archiwalna wersja danych szybko traci aktualność, a te usługi z archiwalnymi danymi nie oferują żadnej możliwości aktualizacji danych.
Projekt BeaconDB
W maju 2024 powstał projekt o nazwie „BeaconDB”. Celem projektu jest stworzenie otwartej, a zarazem aktualnej bazy AGPS „od zera” z możliwością wgrywania danych i ustalania lokalizacji. Ponadto, jeśli konkretne miejsce na świecie nie zostało jeszcze „zmapowane”, usługa korzysta z archiwalnych danych zamkniętej już usługi Mozilla Location Services.
W przeciwieństwie do usług Google i Apple – które gromadzą dane o GPS i stacjach bazowych bez wiedzy użytkowników – BeaconDB jest jedyną otwartoźródłową usługą, która nie żeruje na Twoich danych.
Pomóż w budowie otwartej bazy sieci
Usługa BeaconDB opiera się na modelu dobrowolności (opt-in), co oznacza, że pobiera dane tylko od użytkowników, którzy świadomie wyrażają na to zgodę.
W przeciwieństwie do zamkniętych systemów Google czy Apple, BeaconDB jest usługą otwartą. Oznacza to, że każdy może przeglądać kod źródłowy, wnosić swoje zmiany i uczestniczyć w rozwoju usługi. Jeśli chcesz wesprzeć jedyną otwartoźródłową usługę AGPS, możesz pobrać aplikację NeoStumbler z omawianego wcześniej przez naszą fundację F-Droida lub GitHuba, a następnie wybrać w ustawieniach "BeaconDB".
Nie musisz martwić się o to, że NeoStumbler stale zbiera dane bez Twojej wiedzy – aplikacja będzie działać w tle tylko wtedy, gdy samodzielnie uruchomisz skanowanie. Razem możemy zbudować niezależną, otwartą usługę AGPS!